Česká elita už má jistou nominaci na mistrovství světa

medailespVýsledky závodů Světového poháru a druhých domácích nominačních závodů rozhodly o složení týmů pro nadcházející mezinárodní akce včetně mistrovství Evropy seniorů, juniorů a do 23 let, které proběhnu v červnu a červenci. Z části už je určena i nominace pro mistrovství světa v Račicích od 23. do 27. srpna (vstupenky ZDE).

Jistotu nominace na světový šampionát – pokud nenastanou žádné zdravotní či jiné problémy – mají obě české individuální hvězdy, kajakář Josef Dostál a kanoista Martin Fuksa. Členové čtyřkajaku na 500 metrů Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba by se na domácím světovém šampionátu měli představit i v posádkách deblkajaků na 1000 a 500 metrů.

„Jsem rád, že jsem na základě výsledků zejména na Světovém poháru mohl v některých případech nominovat reprezentanty na mistrovství světa již v takhle brzkém termínu, protože teď budou závodníci mít klid na přípravu. V kanoistice je i v závodním období potřeba věnovat určitý čas přípravě bez snahy předvést maximální závodní výkon,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „U značné části reprezentantů je situace složitější kvůli neustále se měnícím disciplínám na všech soutěžích, různým časovým programům, které dovolují pokaždé jiné kombinace disciplín, i kvůli celkově velkému počtu soutěží včetně závodů v kategorii do 23 let. Definitivně bude nominace na mistrovství světa jasná po evropském šampionátu a mistrovství republiky.“

c2 nzNa evropský seniorský šampionát v Plovdivu pojede v červenci celkem 25 závodníků, z víkendových druhých domácích nominačních závodů vzešly například posádky deblkanoí (Filip Dvořák, Kryštof Hájek), deblkajaků (Lukáš Nepraš a Patrik Kučera – K2 1000 m, Lukáš Kusovský a Lukáš Trefil – K2 500 m, Martin Seidl a Ondřej Bišický – K2 200 m). Závod singlkajakářů na kilometru pojede Tomáš Veselý a na pětistovce Jakub Zavřel, neboť Josef Dostál už se bude připravovat na mistrovství světa, Zavřela čeká i závod na 5000 metrů. Dvoustovku pojede Filip Šváb.

Mezi kajakářkami absolvují individuální tratě Anna Kožíšková (K1 500, 1000 a 5000 m) a Michaela Fasnerová (K1 200 m), čtyřkajak vytvoří posádka Eliška Betlachová, Jana Krpatová, Kateřina Slivanská a Lucie Krpatová. Nominaci do závodu kanoistů na 5000 metrů si už na Světovém poháru v Montemoru vybojoval Jakub Březina. Kanoistka Jana Ježová pojede dvoustovku, s Lenkou Součkovou pak absolvují pětistovku na deblkanoi. Kanoista Martin Fuksa bude závodit na kilometru, pětistovce i dvoustovce a čtyřkajak Špicar, Havel, Šlouf, Štěrba pojede obě tratě, tedy 500 i 1000 metrů. Evropský šampionát se v Plovdivu koná od 14. do 16. července.

Kompletní výsledky domácích nominačních závodů najdete ZDE.