• banner web 02

Na šampionátu v Račicích se představí loňští medailisté

Zari medailiste MEJPřesně za měsíc odstartuje v Labe Aréně Račice slavnostním zahájením mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v rychlostní kanoistice. V nominaci na šampionát nechybí jedenáct závodníků a závodnic, kteří loni dobyli medaile na velkých mezinárodních akcích v těchto věkových kategoriích. Tam česká výprava získala osm juniorských cenných kovů a jednu medaili v kategorii do 23 let.

„Těší mě, že nadějní čeští závodníci mají šanci se předvést publiku doma v Račicích. Věřím, že to pro ně bude výhoda, že je přijde podpořit co nejvíc fanoušků, rodinných příslušníků, kamarádů a kolegů z klubů a že domácí prostředí využijí k tomu, aby předvedli svoje nejlepší výkony,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Evropský šampionát v Račicích začne ve středu 10. července slavnostním zahájením v 19:00. Finále proběhnou
o víkendu 13. a 14. července. Vstup na všechny dny šampionátu je volný.

V juniorské nominaci nechybí stálice

Mezi juniory bude startovat sedm loňských medailistů z velkých šampionátů. Závody na singlu a deblu pojedou světoví šampioni ze čtyřkajaku Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec. Společně usednou do deblkajaku na kilometru, Sobíšek absolvuje stejnou trať i individuálně, Brabce čeká na singlkajaku pětistovka a dvoustovka. Juniorský čtyřkajak bude mít v Račicích složení Michael Prokop, Josef Záhora, Tomáš Hradil a Patrik Podraský.

Podobné je rozložení u juniorských kajakářek. Parťačky Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou, mistryně Evropy na čtyřkajaku a stříbrné na deblu, spolu pojedou pětistovku. Galádovou čeká individuální kilometr, Sobíškovou dvě kratší tratě – pětistovka a dvoustovka. Háčkem čtyřkajaku je loňská evropská šampionka Kateřina Zárubová, za ni zasedne účastnice Olympijských her mládeže Adéla Házová a doplní je Gabriela Hermely a Barbora Betlachová.

Kanoista Jiří Minařík, bronzový medailista z loňských Olympijských her mládeže v Argentině, se připravuje hlavně na kilometr, doplňkově pojede dvoustovku. Deblkanoi pro závod C2 1000 metrů tvoří Martin Večerka s Vojtěchem Nováčkem, které na čtyřkanoi doplní Vojtěch Burda a Matyáš Bokoč.

Na dvě bronzové medaile z Auronza z dvoustovky a pětistovky se pokusí navázat kanoistka Denisa Řáhová. Posádku deblkanoe na obou tratích tvoří Kristýna Havlová s Alenou Krausovou. „Disciplín v programu juniorského šampionátu bohužel ubylo, a tak přestože bychom v domácím prostředí chtěli nechat závodit co nejvíc nadějí, představí se jen dvacet závodníků,“ dodal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Tým do 23 let vytvoří celkem 14 závodníků

Z juniorské kategorie do třiadvacítek postoupili loňští vicemistři světa i Evropy na deblkajaku Vilém Kukačka s Janem Vorlem, které čeká závod na olympijském kilometru. Na pětistovce bude startovat loňský bronzový medailista Jakub Zavřel, který pojede i dvoustovku. Na kilometrové trati nastoupí Tomáš Veselý, který bude s Vojtěchem Procházkou, Jakubem Stejskalem a Martinem Sobíškem startovat i ve čtyřkajaku.

Mezi kajakářkami se představí úspěšné sjezdařky – Barbora Dimovová pojede pětistovku, Anežka Paloudová kilometr a dvoustovku a společně s Eliškou Betlachovou usedne do deblkajaku.

Individuální tratě kanoistů pojede Petr Fuksa, mezi kanoistkami bude závodit Martina Malíková. Loňský juniorský medailista z deblkanoe Jiří Zalubil věkově poskočil do kategorie do 23 let a jeho parťákem na kilometru a pětistovce bude Antonín Hrabal.

Evropský šampionát v Labe Aréně Račice přivítá 870 účastníků ze 32 národních federací. Ve čtvrtek 11. července jsou na programu rozjížďky na kilometru a pětistovce, o den později pak semifinále na těchto tratích a rozjížďky na dvoustovce. Dopoledne v sobotu 13. července proběhnou finále na kilometru, odpoledne pak semifinále na sprinterské dvoustovce. Neděle 14. července bude patřit finálovým závodům na pětistovce a dvoustovce a slavnostnímu zakončení. Podrobné informace můžete sledovat na webu a sociálních sítích.

Stále jsou volné i dobrovolnické pozice. „Nejlepší na dobrovolnictví je úžasná atmosféra. To se nedá popsat, to se musí zažít,“ říká Ivana Králová, která loni v Račicích i s dcerou Karolínou pomáhala organizovat světový juniorský šampionát veslařů. „Byla to úžasná forma aktivní dovolené. Takže letos pojedu jako dobrovolník na kanoistiku,“ říká Ivana Králová. Pro dobrovolníky je zajištěna strava, ubytování i oblečení. Podrobnosti najdete ZDE.

Nominace na mistrovství Evropy juniorů: Tomáš Sobíšek (K1 1000 m a K2 1000 m), Jakub Brabec (K1 500 a 200 m, K2 1000 m), Michael Prokop, Josef Záhora, Tomáš Hradil a Patrik Podraský (všichni K4 500 m), Štěpánka Sobíšková (K1 500 a 200 m a K2 500 m), Barbora Galádová (K1 1000 m a K2 500 m), Kateřina Zárubová, Adéla Házová, Gabriela Hermely, Barbora Betlachová (všechny K4 500 m), Jiří Minařík (C1 1000 a 200 m), Martin Večerka, Vojtěch Nováček (C2 1000 m a C4 500 m), Vojtěch Burda, Matyáš Bokoč (oba C4 500 m), Denisa Řáhová (C1 500 a 200 m), Kristýna Havlová, Alena Krausová (obě C2 500 a 200 m).

Nominace na mistrovství Evropy do 23 let: Vilém Kukačka, Jan Vorel (K2 1000 m), Jakub Zavřel (K1 500 a 200 m), Tomáš Veselý (K1 1000 m a K4 500 m), Vojtěch Procházka, Jakub Stejskal, Martin Sobíšek (všichni K4 500 m), Barbora Dimovová (K1 500 m), Anežka Paloudová (K1 1000 a 200 m a K2 500 m), Eliška Betlachová (K2 500 m), Petr Fuksa (C1 1000 a 200 m), Jiří Zalubil, Antonín Hrabal (oba C2 1000 a 500 m), Martina Malíková (C1 500
a 200 m).